Pierwsze kroki

Locked
Nuviusz
Posts: 11
Joined: Wed Apr 04, 2018 5:19 pm

Pierwsze kroki

Post by Nuviusz » Tue Jul 10, 2018 9:27 pm

For English version click here

Witaj na serwerze Rookgaard.pl! Poradnik ten jest przeznaczony dla nowych graczy. Jeżeli szukasz porad dotyczących gry na początku - dobrze trafiłeś.

1. Start i podstawowy ekwipunek.

Podczas tworzenia postaci, otrzymasz do wyboru dwa miasta startowe: Rookgaard i Luminis. Polecam wybrać Rookgaard, ponieważ tam wystarczy znajomość mapy z RL Tibii i jest tam więcej expowisk dla początkujących. Później można przemieszczać się pomiędzy wyspami za pomocą statku. Po stworzeniu postaci i zalogowaniu, poluj na szczury w celu zdobycia paru groszy na podstawowe przedmioty. Uważaj na rajd szczurów, ponieważ wtedy łatwo o śmierć na powierzchni. Po zdobyciu kilkudziesięciu gp, zakup speary. Jest to najlepsza broń na początku gry, nawet jeśli nie ma się zbytnio rozwiniętego distance fighting'u. Aby zdobyć jakiś ekwipunek, możesz polować na minotaury i orki w jaskini na północ od Rookgaardu. Bądź ostrożny, tutaj potwory potrafią uderzyć mocniej niż zwykle! Po udanym polowaniu, twój ekwipunek powinien wyglądać co najmniej tak:
Image
Zawsze możesz też zdobyć lepsze przedmioty z innych potworów lub zadań z RL. Nie zapomnij też o linie i łopacie, aby nie utknąć w podziemiach!

Warto też wspomnieć o dwarfach. Jeśli będzie się wystarczająco ostrożnym, to z silniejszych można zdobyć nawet dobry jak na start ekwipunek (conajmniej 20+ poziom, dwarfy na niskich poziomach potrafią być groźne!).

2. Broń biała i czary.

Po osiągnięciu pewnego poziomu, możesz używać czarów. Jednak aby ich używać, musisz się ich nauczyć. Aby to zrobić, idź do sklepu magicznego na południu miasta Rookgaard. Gdy uda ci się go znaleźć, zapytaj NPC Rachel o "spells". NPC poda kategorie czarów. Po zapytaniu o konkretną kategorię wyskoczy lista odpowiednich czarów. Polecam się nauczyć się wszystkich czarów na raz, aby nie biegać kilka razy. Używaj czarów gdy tylko możesz, ponieważ to podwyższa twój poziom magiczny. Oczywiście, aby użyć czaru musisz wypisać na chacie odpowiednią inkantację. Uwaga! Niektórych czarów można używać tylko posiadając premium account (PACC).

Broń biała - czyli miecze, topory lub buławy. Każdy rodzaj broni ma wady i zalety na tym serwerze. Warto wspomnieć o tym, że najlepsze bronie z każdego rodzaju to bronie dwuręczne (warto ich używać na wyższym poziomie). Mimo, że włócznie są bardzo dobre przez długi okres czasu, to jednak warto na ok. 30 poziomie zacząć trenować walkę wybraną bronią.

Uwaga! Opisy rodzajów broni mogą się zmieniać!

Miecze - wiele dobrych mieczy to rzadkie i drogie przedmioty, często nie dorównujące odpowiednikom w postaci toporów i buław. Jednak na wysokim poziomie z bossa taskowego można zdobyć miecz jednoręczny, który ma 42 punktów ataku (dla porównania druga najlepsza broń jednoręczna ma tylko 39 punktów ataku).

Buławy - drugi najlepszy rodzaj broni białej, łatwiejszy do zdobycia niż miecze i topory. Dobra alternatywa dla toporów, ponieważ najlepsze buławy są łatwiejsze do zdobycia.

Topory - najlepsze bronie są właśnie toporami, ale wiele z nich trudno dostać, ponieważ można je zdobyć głównie z silnych, pojedynczo respiących się potworów.

Na serwerze są jeszcze różdżki, ale nie można ich używać ze względu na brak profesji.
Polecam wybrać buławy ze względu na dostępność lub topory ze względu na siłę.
Możesz też używać głównie broni dystansowej, ale pamiętaj, że broń biała zawsze może się przydać!

3. Expowiska oraz zarobek.

Ważną informacją jest to, gdzie expić i zarabiać na danym poziomie. Oczywiście, im większy poziom, tym więcej możliwości. Na początku warto się skupić na zdobyciu podstawowego ekwipunku oraz wbiciu kilku pierwszych poziomów na szczurach lub potworach poza miastem. Po przygotowaniu, można zacząć expienie na innych potworkach:

-Elfy - najlepsze expowisko i miejsce do zarabiania na niskim poziomie. Nie są silne, ale trzeba uważać ze względu na ich ilość. Można je znaleźć na Tutorial Island (z temple na zachód, a następnie na południe ścieżką aż do mostu. Po przejściu przez most należy dalej iść na południe, ale nie trzymać się drogi! Jeżeli twoim oczom ukaże się palisada - znalazłeś elfy). Wypada z nich dużo gp, elvish talismany i heaven blossomy. Te ostatnie wysokopoziomowi gracze mogą odkupić po zawyżonej wartości. Jeżeli masz słaby ekwpiunek, to nie radzę wchodzić na wieżyczki, ponieważ występują tam silniejsze elfy. Uważaj też na pojedynczy respawn elfa scouta na południu! Na elfach można expić przez nawet kilkadziesiąt lvli. Można robić lootbagi w celu zdobycia kilkunastu platynek więcej. Polecam iść tu na 20 poziomie. Należy pamiętać, że tutaj jest strefa pvp!

-Rotwormy - nieco silnijsze od elfów, zostawiają po sobie też mniej złota. Żyją w jaskiniach, do których wejścia są w okolicy Katana Questa. W jednej z jaskiń rotwormów można też spotkać orki i orki warriory (groźne dla początkującego!). Warto zabrać ze sobą parę potionów, ponieważ walka z nimi może być trochę trudna. Zalecane dla graczy z poziomem 25+, posiadających nieco lepszy ekwipunek. Expowisko dla graczy, którym znudziły się elfy. Warto pamiętać o carrion wormach, które w porównaniu do rotwormów są większym zagrożeniem. Tutaj także jest strefa pvp.

-Mino Hell - miejsce, gdzie można spotkać parę orków i minotaurów. Nawet dobre expowisko na początek, jednak zalecana jest walka z dystansu. Można czasem tam spotkać Apprentice Sheng, który mimo bycia osłabioną wersją mino maga, nadal potrafi narobić kłopotów. Zarobek jakiś jest, o ile będzie się unikać walki z bliska.

-Waspy - expowisko może nie najlepsze, ale zarobek jest nie taki zły. Lecą z nich honeycomby potrzebne do kilku questów, więc inni nowi gracze mogą je później odkupić. Najlepszym miejscem do bicia waspów jest Wasp Tower, znajdujący się na zachód od północnego wyjścia z miasta.

-Poison Cave - na sam początek dobre miejsce do expienia. Aby tam dotrzeć, wyjdź z miasta, a następnie skieruj się na zachód. Miejsce to znajduje się blisko Wasp Tower. Grupki słabszych pająków i robaków pozwalają na wbicie nawet 25 poziomu. Pod żadnym pozorem nie rozbijaj jajek, ponieważ ryzykujesz zrespieniem tarantuli, która niskopoziomowego gracza może zabić w chwilę!

4. Kilka przydatnych questów.

Na serwerze niektóre rzeczy lub ułatwienia można odblokować po wykonaniu odpowiednich questów. Oto kilka z questów godnych uwagi:
-Old Recepture - quest może nie trudny, ale trochę czasu potrafi zająć. Nagroda z niego bardzo się przydaje w późniejszych etapach gry. Jeżeli chcesz go wykonać, porozmawiaj z Lea w sklepie magicznym.

-The Postman Missions Quest - wykonanie tego questa jest niezwykle przydatne. Został przerobiony na potrzeby serwera, ale nadal jest podobny do tego z RL Tibii. Wykonanie go może być trochę trudne, także polecam rozpoczęcie na ok. 50 poziomie. Aby go rozpocząć, szukaj poczty na wschodzie Rookgaardu (poza miastem).

-The Traveling Trader Quest - quest niezbędny jeśli chodzi o sprzedawanie przedmiotów z polowań. Szczególnie przydatny na wyższym poziomie, ale i na niższym potrafi się przydać. Utrudnieniem może być to, że każdą misję robi się w inny dzień tygodnia (zaczyna się od poniedziałku, kończy się w niedzielę) oraz to, że NPC każdego dnia zmienia miejsce pobytu.

-The Sneaky Joe - quest nie jest długi czy trudny - po prostu wymaga refleksu. Przyda się w późniejszym etapie gry do tworzenia niezbędnych przedmiotów. Aby go rozpocząć, należy poszukać NPC na Premium Area Rookgaardu.

5. PACC oraz parę innych spraw.

Wielu nowych graczy zastanawia się jak zdobyć Premium Account na początku gry. Doświadczeni gracze często dają runy na PACC nowicjuszom, aby mogli poradzić sobie na początku gry. Jednak i bez tego można się obyć, a punkty do item shopu nie są takie trudne do zdobycia. Oto kilka sposobów na zdobycie:

-Polowanie na bossy - najlepszy sposób jeśli chodzi o zdobywanie punktów. Większość bossów jest dla bardziej doświadczonych graczy, ale istnieją bossy, z którymi początkujący powinien sobie poradzić (Rottie the Rotworm, Teleskor i Apprentice Sheng). Aby sprawdzić, jakie bossy są dostępne w danej chwili, zagadaj do króla (hail king > monsters).

-Codzienne logowanie - wystarczy 5 dni logowania z rzędu, aby móc pozwolić sobie na tygodniowego PACC. Za każdy dzień logowania pod rząd dostajesz 10pkt więcej, niż dnia poprzedniego. Pierwszego dnia dostajesz 10pkt, maksymalnie możesz dostawać 140 (każdy kolejny dzień logowania pod rząd po osiągnięciu limitu daje 140pkt).

-Gra na loterii - najmniej skuteczny sposób, ale daje też szansę na zdobycie paru platynek w grze. Codziennie o 21 odbywa się losowanie zwycięzkich numerów. Każdy, kto przed tą godziną obstawił liczby, może próbować szczęścia. Więcej informacji tutaj: viewtopic.php?f=20&t=4 (aby dostać się na wyspę, musisz znaleźć tratwę na wschodzie wyspy).

A teraz parę istotnych informacji dotyczących pvp i kar za śmierć.

PVP: Dostępne od 24 poziomu. Zdobywanie czerwonej czaszki: 3 zabójstwa dziennie, 6 zabójstw tygodniowo i 12 zabójstw miesięcznie. Podwójne przekroczenie limitu na czerwoną czaszkę jest karane tygodniowym banem.

Blessy: dostaje się za darmo do 24 poziomu. Po śmierci powyżej 24 poziomu blessy trzeba kupić. Aby tego dokonać, należy zagadać do króla (hail king > blessings). Wraz z poziomem rośnie cena.

6.Co dalej?

Ten podpunkt jest przeznaczony dla nowych graczy, którzy już nieco osiągnęli. Postaram się omówić parę rzeczy, które są bardzo przydatne na wyższym poziomie, m.in. expowiska, ekwipunek, zadania.

Expowiska:
-Silniejsze elfy (Elf Arcanist) - jedno z expowisk, na które można przejść po zwykłych elfach. Co prawda pojedyncze respy znajdują się w większości wież, ale na uwagę zasługuje największa wieża na południu. Aby resp w miarę wyrabiał, należy po oczyszczeniu piętra iść na kolejne. Tutaj przydadzą się lepsze mikstury, ponieważ najsilniejsze elfy potrafią przywalić. Uwaga! Na ostatnim piętrze czasami respi boss, który przed 80 poziomem może sprawiać kłopoty, a nawet być przyczyną śmierci.

-Dwarfy - expowisko słabsze i ryzykowniejsze od elfów arcanistów. Największym zagrożeniem może być dwarf guard, który nawet na wysokim poziomie potrafi walnąć mocno. Można próbować je bić pojedynczo już na 50 poziomie, jednak polecałbym conajmniej 70-80 poziom. Z dwarfów wypada pełno przedmiotów, które na niskim poziomie mogą być źródłem ekwipunku i przyczyną dla robienia lootbagów - przy większym, można zarobić kilkanaście cc. Dodatkowo, wypada z nich iron ore - przedmiot potrzebny do jednego z lepszych addonów, także gracze mogą dać za niego nawet kilkadziesiąt platynek za sztukę.

-Silniejsze minotaury - kiedyś to było najlepsze expowisko na serwerze. Wypada tam pełno creature productów, a także kilka przedmiotów do addonów. Można też robić lootbagi. Jeżeli chcesz się tam wybrać, to od 50 poziomu możesz już próbować bić minotaury pojedynczo na powierzchni, jednak unikaj walki wręcz z minotaurami guardami! Od 80 poziomu łatwiej się tam poluje, więc możesz zapuścić się pod ziemię. Największy i jedyny resp tych minotaurów znajduje się w twierdzy na Luminis, na północny wschód od miasta. Z obsidian knife można znacznie zwiększyć profit z tego miejsca.

-Bonelordy - expowisko ukryte, ale jeśli uda ci się je znaleźć, to możesz na nich expić już nawet od 40 poziomu. Nie są silne, ale mają pełno magicznych ataków i przywołują armię szkieletów, także łatwo można się tam zablokować. Staraj się walczyć z nimi pojedynczo, aby uniknąć ryzykownych sytuacji. Można na nich dobrze zarobić.

Istnieją także inne miejsca, ale wolałem wymienić tylko te najgodniejsze uwagi.

Ekwipunek: Można go kupywać od graczy lub zdobywać samemu, ale największe zmiany w nim następują na 50 poziomie. Można wtedy poprosić doświadczonych graczy o pomoc z zadaniami na ekwipunek. Jeżeli chcesz zdobyć dobry ekwipunek samemu, to polecam to robić na conajmniej 80-90 poziomie.

Zadania: Poza wyżej wymienionymi zadaniami można także zainteresować się addonami. Addony są bardzo przydatne przez całą grę poprzez bonusy. Cała lista znajduje się tutaj: http://rookgaard.pl/outfity (Warrior, Barbarian, Beggar, Shaman, Jester, Nightmare i Brotherhood nie działają, może się to zmienić!)

Mam nadzieję, że ten poradnik pomoże ci rozpocząć grę na naszym serwerze :)

Locked